Masz pytania? Zadzwoń +48 22 314 14 30

Aktualności

Zmowa firm może drogo kosztować

Zgodnie z prawem zmowy cenowe należą do najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego, za co uczestnicy mogą zostać ukarani. W prasie coraz więcej ukazuje się artykułów na temat wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez UOKiK stwierdzającego podejrzenie stosowania zakazanych praktyk rynkowych.
Ponieważ za udział w zmowie cenowej grożą sankcje finansowe sięgające 10% przychodu przedsiębiorcy, niektóre firmy są zainteresowane możliwością uniknięcia kar w zamian za przekazanie informacji o zmowie cenowej.
Na złagodzenie kar mogą liczyć firmy, które dobrowolnie odstąpią od bezprawnej praktyki i podejmą współpracę z urzędem.


Dla ukarania uczestników zmowy nie ma potrzeby udowadniania, że faktycznie doszło do naruszenia reguł konkurencji. Wystarczy, że celem porozumienia było ograniczenie konkurencji. Zmowy nie muszą mieć sformalizowanego charakteru - często porozumienia cenowe są uzgadniane ustnie, podczas spotkań.
Dlatego tak pomocne w ich rozbijaniu jest wykorzystywanie programu leniency, który pozwala rozbić solidarność uczestników zmowy. Kary nakładane są nawet na tych uczestników zmów cenowych, którzy je zaakceptowali, mimo iż później nie trzymali się przyjętych w zmowie zasad.


Brak wojny cen na danym rynku nie musi oznaczać od razu nielegalnych praktyk. Taka sytuacja może być po prostu przejawem zdroworozsądkowego podejścia firm do zarządzania cenami. Jak dbać o swój zysk, posługując się dozwolonymi narzędziami efektywnego kształtowania polityki cenowej?


W jaki sposób minimalizować ryzyko i konsekwencje naruszenia zakazów praktyk ograniczających konkurencję oraz jak wystrzegać się posądzenia o stosowanie zmowy cenowej – na te i inne pytanie odpowiedzą eksperci podczas warsztatów Zmowy cenowe i inne zakazane praktyki rynkowe , które odbędą się 3-4 czerwca 2013 r.
 

 

Nadchodzące wydarzenia: