Masz pytania? Zadzwoń +48 22 314 14 30

Press center

Mentoring i coaching w biznesie – sprawdź, kiedy działa

Brazylijski pisarz i poeta Paulo Coelho wyliczył w powieści "Czarownica z Portobello", że ludzie uczą się w 25% od Mistrza, w 25% słuchając samych siebie, w 25% od przyjaciół, a w 25% uczy ich czas. Jak wiemy, relacja Mistrz – uczeń jest stara jak świat o rola Mentora liczy sobie tyle ile Odyseja Homera. Mentor był przyjacielem Odysa, któremu ten powierzył wychowanie swego syna, Telemacha. Mentor był równocześnie nauczycielem, wychowawcą i głównym opiekunem.

Współczesny mentoring oparty jest na partnerskiej relacji między doświadczonym mistrzem a uczniem. To proces przekazywania wartości, umiejętności, postaw, wiedzy, kapitału społecznego i udzielanie dojrzałego wsparcia w pracy i rozwoju osobistym. A przede wszystkim – przekazywanie doświadczenia i kompetencji. Zwykle – w obie strony.

Mentor to mądry nauczyciel, Mistrz, który pomaga odkryć  drogi do naszego potencjału.
Wg autorów opublikowanego na harvardzkich stronach artykułu “Why Mentoring Matters in a Hypercompetitive World” autorstwa  Thomasa J. DeLong, Johna J. Gabarro i Roberta J. Lees, dobry mentor potrafi w przejrzysty i zrozumiały sposób komunikować rzeczy pozytywne i negatywne. Współpracuje w sposób motywujący do rozwoju i doskonalenia. Daje poczucie bezpieczeństwa w takim stopniu, że redukuje obawy przed podejmowania ryzyka. Gwarantuje poufność pozwalającą dzielić się wewnętrznymi obawami i lękami. Wspiera w określaniu elastycznych i ambitnych celów. Pokazuje, w końcu,  możliwości i podkreśla wyzwania, które nam samym mogą umknąć.

Każda zmiana zawodowa jest dla nas dużym wyzwaniem. Wiąże się z licznymi obawami, lękami i pytaniami, na które wolelibyśmy znaleźć odpowiedź. Stawia nas w sytuacjach wyboru jednej drogi spośród wielu opcji. W momentach, w których wskazówka pomocna w podjęciu decyzji, bywa bezcenna.

Do takich sytuacji należy moment wyboru szkoły średniej, rodzaju szkoły wyższej, kierunku studiów, tematu pracy magisterskiej, której poświęcimy kawał czasu swojego życia. Mentor będzie ważnym wsparciem w  mądrym budowaniu sieci kontaktów zawodowych, przy podejmowaniu decyzji o pierwszym stażu i podjęciu pierwszej pracy. Bezcenny w momencie przygotowywania się do objęcia nowych ról zawodowych czy do ważnych zmian lub udziału w nowych projektach w swoich firmach i organizacjach.

Rolą dobrego mentora jest upraszczanie spraw tam, gdzie sprawy wydają nam się „nie do przejścia”. Tak się dzieje, kiedy tracimy dystans. Doświadczony mentor pozwoli nam „podzielić słonia na kawałki”, wesprze w nazwaniu naszego marzenia zawodowego a następnie pokaże, jak podzielić je na etapy realne do realizacji. Kiedy lęk zablokuje naszą kreatywność i obniży motywację do działania, mentor pomoże nam „naładować akumulator” i dotrzeć do źródeł motywacji, ponieważ sam już wielokrotnie przeżył podobne momenty zwątpienia.

Będzie nam przypominał, że profesjonalni rekruterzy i przyszli szefowie patrzą na kandydata całościowo, skanując go pod kątem rozwoju w pięciu podstawowych sferach. Należą do nich umysł, emocje, ciało, duchowość oraz jakość relacji z samym sobą i z innymi.
Mentor zatem pomaga w projektowaniu długoterminowego sukcesu, pomagając odnaleźć to, co w nas najlepsze, najmocniejsze  i unikalne.

Gdybyśmy mieli zrobić listę głównych korzyści z mentoringu, znajdą się na niej:

 

  • Wsparcie mentora pozwalające na pogłębienie samoświadomości i umiejętności trafnej analizy otoczenia
  • Redukcja obaw i leków związanych z podejmowaniem trudnych decyzji zawodowych oraz ich potencjalnymi konsekwencjami
  • Redukcja błędnych decyzji dzięki dostępowi do doświadczeń mentora
  • Posiadanie życzliwego, mądrego, profesjonalnego i zaufanego mistrza, który przeszedł już podobną drogę zawodową i poświęca nam dziś swoją uwagę
  • Tworzenie silnej relacji z doświadczoną osobą, ułatwiającej poruszanie się w życiu osobistym i zawodowym
  • Uczenie się poprzez doświadczenie i obserwację, nowej roli mentora (podopieczny/ uczeń/ mentee może dojrzeć do roli mentora - przepływ wiedzy pomiędzy mentorem i uczniem zyskuje szczególny, osobisty wymiar)
  • Uświadomienia sobie i zwiększenie zakresu wpływu na własne życie
  • Przełożenie własnych marzeń zawodowych na konkretny plan działania. Zdefiniowanie własnych celów zawodowych w oparciu o własne mocne strony i talenty.

 

Wszystko to, bezcenne!


Życzę każdemu z czytelników dobrodziejstwa, którego dane było mi zaznać osobiście. Na różnych etapach rozwoju zawodowego spotkałam ludzi, którzy byli moimi mądrymi i wspierającymi mentorami. Dziś mogę to dobro zwrócić tworząc warunki i rynek pracy dla profesjonalnych mentorów w ramach Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu oraz jako mentorka dla innych, którzy potrzebują mojego doświadczenia i uważności.


Joanna Malinowska-Parzydło
Doradca strategiczny w obszarze zarządzania kapitałem reputacji i marki osobistej, kapitałem intelektualnym przedsiębiorstw, zintegrowanej komunikacji i przywództwa. Obecnie CEO Personal Brand Institute. Założycielka i Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu. Mentorka w polskiej edycji programu Fundacji Hillary Clinton Vital Voices. Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet.

kontakt: psm@mentoring.org.pl

[Artykuł stanowi  fragment książki " Zasady skutecznej kariery" , autorstwa Beaty Kapcewicz na podstawie doświadczeń 15 000 menedżerów,  klientów Architektów Kariery. Książka ukaże się  pod koniec października br. na polskim rynku.]

W dniach 16-17-18 września 2013 roku w Warszawie odbędzie się Kongres Mentoring i Coaching. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu, które dostarczy Państwu konkretnych rozwiązań z zakresu mentoringu i coachingu biznesowego. Zaprezentujemy wystąpienia menedżerów praktyków - case study z takich firm, jak T-Mobile, Bank BPH, Nestle Polska, Auchan, Citi Handlowy, Chevrolet Poland, a także prezentacje uznanych ekspertów: Roberta Krolla, Miłosza Brzezińskiego, Zbigniewa Kierasa czy Joanny Malinowskiej-Parzydło.

Więcej informacji: http://mentoring-coaching.nf.pl/